Materiały ścienne i stropowe

Materiały ścienne przekazują obciążenia z elementów wyżej położonych ( stropy, ściany, więźba) na fundamenty, dlatego ważne, żeby miały odpowiednią nośność (wytrzymałość), a w przypadku ścian konstrukcyjnych zewnętrznych dodatkowo odpowiednią izolacyjność termiczną.
Prawidłowo wykonane ściany posiadają wymiary zgodne z projektem, zachowaną pionowość oraz brak odchyłek od płaszczyzny.

Rodzaje materiałów ściennych:

  • Beton komórkowy - jest lekki i łatwy w obróbce - bez trudu można go ciąć zwykłą piłą. Najważniejszą właściwością betonu komórkowego jest jego gęstość objętościowa. Produkuje się bloczki różnej gęstości (odmiany 400, 500, 600, 700, 800). Im wyższa gęstość, tym większa jest wytrzymałość na ściskanie, ale równocześnie - tym mniejsza izolacyjność cieplna materiału. Z betonu komórkowego wykonuje się ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowe.
  • Ceramika poryzowana - nazywana też "ciepłą ceramiką", bo w porównaniu ze zwykłą ceramiką ma znacznie lepszą izolacyjność termiczną. Produkowane z niej cegły i pustaki mają klasę: 5; 7,5; 10; 15. Z elementów ceramicznych wykonuje się ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowe.
  • Ceramika zwykła - tania, znana od dawna i uważana za "zdrową". Produkuje się z niej elementy pełne (cegły) oraz drążone (cegły i pustaki modularne, dziurawki, kratówki) klasy: 3,5; 5; 7,5; 10; 15; 20 (im wyższa klasa, tym większa wytrzymałość na ściskanie). Ceramiki zwykłej nie stosuje się na ściany jednowarstwowe ze względu na jej niską izolacyjność termiczną. Z cegieł i pustaków muruje się ściany dwu- i trójwarstwowe.
  • Keramzytobeton - beton na kruszywie keramzytowym. Lekki, wytrzymały, odporny na wilgoć i niską temperaturę. Wyroby z niego mają kolor szary lub różowo-ceglasty. Oprócz zwykłych pustaków dostępne są też bardzo ciepłe bloczki z wkładką ze styropianu. Wznosi się z nich ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowe.
  • Silikaty - dobry i niedrogi materiał, powszechnie uważany za jeden z najzdrowszych. Cegły, kształtki i bloczki silikatowe mają klasę: 5; 7,5; 10; 15; 20; 25; 35; 40; 60. Oprócz naturalnych w kolorze białym, produkuje się też kolorowe cegły elewacyjne. Z silikatów muruje się ściany dwu- i trójwarstwowe; ze względu na małą izolacyjność termiczną nie używa się ich na ściany jednowarstwowe.


Czy wiesz, że w ciągu 10 ostatnich lat sprzedaliśmy ponad 20 milionów pustaków ceramicznych i bloczków komórkowych?

W swojej ofercie posiadamy produkty następujących producentów: